Közlekedési ügyek

Közúti baleset – Ittas vezetés – Vezetés bódult állapotban – Közúti veszélyeztetés – Cserbenhagyás elkövetése – Segítségnyújtás elmulasztása

Közlekedési büntető ügyekben a járművezetéstől eltiltás a leggyakrabban alkalmazott büntetés, melynek legrövidebb tartalma egy hónap leghosszabb ideje tíz év.

Számos esetben már az eljárás elején a hatóság bevonja a vezetői engedélyt. (szünetel a vezetési jogosultság)

Az Ön célja, hogy a Bíróság mellőzze a járművezetéstől eltiltás büntetést, a jogosítványát a lehető legrövidebb időre vonják be, illetve azt minél hamarabb visszakapja?

Megbízásom esetén Önnek az eljárás során nem egyedül jelenik meg és védekezik a hatóságok előtt. Több éves tapasztalattal a hátam mögött minden esetben képviselem és támogatom Önt. Megismerve az Ön ügyének egyediségét felsorakoztatom és használom valamennyi lehetséges mentő körülményt, törekedve arra, hogy a lehető legenyhébb büntetés szülessen.

Specialitás:

A közlekedési büntetőjog egy meglehetősen speciális, külön szakterület. A büntető eljárás során a közlekedési szakértelem az ügyvéd számára elengedhetetlen, hiszen amellett, hogy különböző szakértői vélemények értelmezése szükséges, nagyon fontos az is, hogy hozzáértő közlekedési szakjogász olyan kérdéseket tudjon megfogalmazni a szakértő (k) részére, melyek ügyfele felmentéséhez vagy a cselekmény enyhébb minősüléséhez, és így enyhébb büntetéshez vezetnek.

Szakértelem:

Egy – egy közlekedési baleset vagy közlekedési bűncselekmény adott esetben mind a baleset okozója, mind a család egzisztenciális veszélyeztetéséhez, esetleg a munkahely elvesztéshez vezet. A pénzbüntetés kifizetésére gyakran – a Bíróság mérlegelésétől függően, akár 24 havi részletben is lehetőség van – azonban, sok esetben már szabálysértéseknél, de bűncselekmények esetén szinte biztosan az eljáró hatóságok, bíróságok alkalmazzák a járművezetéstől eltiltás szankcióját. Ez a büntetés egy munkahely elvesztéséhez, vállalkozás összeomlásához vagy családi gondok megoldásának lehetetlenné válásához vezethet. Egy közlekedési ügyvéd ilyen esetekben felvilágosítást tud nyújtani: például arról, hogy akár az is egy lehetőség, hogy a terheltet csak meghatározott kategóriáktól vagy jármű fajtától tiltsák el, és például az A kategória elvétele mellett megmaradjon a B kategóriája, vagy éppen B kategórián belül csak a személygépkocsi vezetésétől tiltsák el az ügyfelet.

Támogatás:

A súlyosabb, halált, maradandó fogyatékosságot/egészségkárosodást eredményező, különösen ittas állapotban okozott balesetek esetében a Bírói gyakorlat a szigorúbb szankció kiszabása az utóbbi évek során. Ezen esetekben a terelt vezetés jogosultsága a jogszabály erejénél fogva szünetel a büntetőeljárás befejezéséig, tehát a vezetői engedélyt le kell adni, vagy az a helyszínen elvételre kerül a hatóság által. A végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása esetén a baleset okozója kénytelen hosszú éveket a börtönben vagy fegyházban tölteni. Ilyen esetekben a közlekedési szakértelemmel rendelkező, a büntetőjog általános szabályai között is jól kiigazodó védőügyvéd segítsége elengedhetetlen.

Tanácsadás:

Az ún. közvetítői eljárás, a mediáció, egyre inkább elfogadott és elismert módja annak, hogy egy- egy eset az eljárás megszüntetésével, egy alternatív megoldás során minél hamarabb és a tárgyalások okozta lelki megterhelés nélkül záródjon le. Ezen alternatív eljárás során – ha a mediációhoz szükséges feltételek teljesülnek – az ügyészség vagy bíróság döntése alapján a büntetőeljárás hat hónapra felfüggesztésre kerül. Lehetőség nyílik arra, hogy a terhelt megállapodjon a sértettel valamilyen jóvátételben (többnyire pénzben), amelynek teljesítése esetén a terhelttel szembeni büntetőeljárás megszűnik. Előfeltétele, hogy a terhelt beismerő vallomást tegyen. A beismerő vallomást követően nincsen arra garancia, hogy az ügyészség vagy a bíróság felfüggeszti a büntetőeljárást. Ezért elengedhetetlen közlekedési ügyvéd tanácsa annak eldöntéséhez, hogy érdemes-e beismerő vallomást tenni, ennek milyen kockázatai és következményei, akár előnyei lehetnek akkor, ha mégsem sikerül közvetítői eljárással lezárni az ügyet.

Közúti baleset

A közúti baleset okozása gondatlan bűncselekmény. A közúti balesetet, mint bűncselekményt csak olyan személy követheti el, aki a közúti közlekedési szabályok hatálya alatt áll. Nem tartoznak e körbe: az utasok, gyalogosok.

Közúti baleset okozása esetén a tettes szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a közúti baleset elkövetésekor rendelkezett-e járművezetésre jogosító okmányokkal vagy sem. A bűncselekmény megállapítására akkor kerülhet sor, ha az elkövető a közlekedési szabályok megsértésével másnak, másoknak 8 napon túl gyógyuló súlyos testi sértést okoz. Ha a sérülés 8 napon belül gyógyul, a tettes szabálysértés elkövetése miatt vonható felelősségre.

Szabálysértés  

Amennyiben nem történik személyi sérülés, vagy az csak 8 napon belül gyógyuló könnyű sérülés, úgy az ügy szabálysértésnek minősül. Ilyen esetekben az okozó leginkább pénzbírságra, és e mellett sok esetben vezetéstől eltiltásra számíthat. Szabálysértés esetén a vezetéstől eltiltás 1 hónaptól 12 hónap időtartamig terjedhet.

Bűncselekmény

Ha azonban a baleset következtében az okozón kívül bárki 8 napon túli személyi sérülést szenved, az ügy már bűncselekmény, és súlyosabb megítélés alá esik. Alapesetben pénzbüntetéssel lehet számolni, és sok esetben legkevesebb egy évi vezetéstől eltiltással. Súlyosabb esetekben felfüggesztett, vagy akár letöltendő szabadságvesztés büntetéssel és hosszabb tartamú, vagy végleges vezetéstől eltiltással kell számolnia az elkövetőnek.

Ittas vezetés

Ittas vezetés esetén kétféle eljárás lehetősége áll fenn: szabálysértési vagy büntetőeljárás.

Vezetésnek minősül: a jármű elindítása, mozgásba hozatala és bármilyen távolságon való irányítása. Nincs jelentősége annak, hogy hosszabb vagy rövidebb távolság megtétele volt e az elkövető szándéka vagy célja.

Az, hogy az elkövető vérében milyen mennyiségben van jelen az alkohol, határozza meg az eljárás típusát. Amennyiben 0,5 ezrelékes véralkoholszintet nem haladja meg a vezetés időpontjára mért érték, szabálysértésről, a felett pedig bűncselekményről van szó.

Az ittas járművezetés bűncselekménye már a szeszes italtól befolyásolt állapotban történő járművezetéssel megvalósul. Az alkoholos befolyásoltság meglétének vizsgálatakor a véralkohol-vizsgálat eredménye az irányadó, amely a szakértői gyakorlat alapján az alábbiak szerint értékelhető:

  • 0,30 alatt negatív,
  • 0,31-0,50 között: ivott, de alkoholosan nem befolyásolt,
  • 0,51-0,80 között: igen enyhe,
  • 0,81-1,50 között: enyhe,
  • 1,51-2,50 között: közepes,
  • 2,51-3,50 között: súlyos,
  • 3,51 felett igen súlyos fokú az alkoholos befolyásoltság, heveny alkoholmérgezés fennállása sem zárható ki.

A levegőalkohol vizsgálattal meghatározott érték esetén a 0,5 milligramm/liter érték fölött a befolyásoltság szintén megállapítható

Lehetséges jogkövetkezmények

Minkét esetben, vagyis mind a szabálysértést, mind a büntetőeljárást megvalósító ittasság esetén pénzbüntetésre és járművezetéstől eltiltásra kell számítani. A Btk. 55 § alapján a járművezetéstől el kell tiltani, aki járművezetés ittas állapotban vagy járművezetés bódult állapotban bűncselekményt követ el. A határozott idejű eltiltás időtartama 1 hónaptól 10 évig terjed, azonban az eljáró hatóságnak lehetősége van arra, hogy a járművezetéstől eltiltás szankció alkalmazásától, különös méltánylást érdemlő esetekben, eltekintsen, vagy csak meghatározott járműkategóriára vonja be az ittas vezető jogosítványát.

Kötelező utánképzés

A jogosítvány újbóli megszerzéséhez utánképzésen szükséges részt venni. Ennek keretében KRESZ és vezetési vizsga letétele, valamint pszichológus általkészített vélemény egyaránt szükséges. További feltétel, hogy a sofőr pszichoterápiás csoportfoglalkozásokra rendszeresen eljárjon. Az utánképzés meglehetősen drága, átlagosan 200- 300 ezer forintba kerül.

Az eljárás menete

Amennyiben az ittas vezetőt rendőri intézkedés alá vonják, elkészül a rendőri jelentés, az ittasságot igazoló szonda, vér vagy vizeletvételi jegyzőkönyv, adott esetben orvosszakértői vélemény, a sofőrt a gyanúsítotti kihallgatást követően 30 napon belül bíróság elé állítják. Az ilyen ügyekben sok esetben kötelező a jogi képviselet (védelem), meghatalmazott vagy hivatalból kirendelt védő jár el az elkövető ügyében.

Ittas vezetés esetén is érdemes minél hamarabb ügyvéd meghatalmazása, aki már az eljárás legelső pillanatától hasznos tanácsokkal látja el és képviseli az Ön érdekeit!